دربارهٔ «چطور بگم»

از سال ۹۳ شروع کردیم. ابتدا تعبیرها و اصطلاحاتی را که توی کتاب‌ها و این ور و آن ور می‌دیدیم توی اکسل ثبت می‌کردیم که بعداً بتوانیم راحت‌تر پیدایشان کنیم و در متن‌ها و محتواهایمان به کارشان ببریم و به آن رنگ و لعاب ببخشیم. چند سالی به این شکل پیش رفتیم و بعد گفتیم که چه خوب می‌شد اگر این تعبیرها و اصطلاحات را در دسترس عموم هم قرار می‌دادیم.

این شد که به فکر راه‌اندازی سایت افتادیم. حوالی سال ۹۶ نسخهٔ اولیهٔ سایت را با امکانات ساده راه انداختیم و تا دو سال با همان ساختیم و کج دار و مریز پیش آمدیم.

در سال ۹۸ سایت را بازنگری و بازسازی کردیم و به نسخۀ فعلی رسیدیم که امکانات و جزئیات و توان بیشتری دارد.

«چطور بگم» چه کاری انجام می‌دهد

«چطور بگم» یک سامانه است که داده‌های مرتبط با زبان عامیانۀ فارسی را جمع‌آوری می‌کند و در دسترس مخاطبان قرار می‌دهد. داده‌ها را معمولاً خود کاربران وارد می‌کنند و «چطور بگم» سعی می‌کند آن‌ها را تا حد امکان منظم و پالایش کند. با جست‌وجوی کلمات در «چطور بگم» می‌توانید به تعبیرها و اصطلاحات عامیانۀ مرتبط با آن کلمه‌ها دست پیدا کنید. کاربرد «چطور بگم» در تولید متن‌هایی است که بناست در آن‌ها از اصطلاحات و تعبیرهای زبان عامیانه استفاده شود.

راه‌های دسترسی به «چطور بگم»

  • 1

    وب‌سایت

    در قسمت جست‌وجوی وب‌سایت «چطور بگم» می‌توانید کلمه یا عبارت مدنظرتان را وارد کنید و نتیجه را ببینید. آنچه وارد می‌کنید می‌تواند یک تعبیر عامیانه باشد با هدف فهمیدن معنای آن، یا یک عبارت غیرعامیانه باشد برای رسیدن به معادل‌های عامیانهٔ آن.

  • 2

    ربات تلگرام

    در ربات تلگرامی «چطور بگم» نیز می‌توانید عمل جست‌وجو را انجام دهید و نتایج را ببینید. مثل جست‌وجویی که در سایت انجام می‌شود: t.me/chetorbegam_bot

رسانه‌های «چطور بگم»

ارتباط با «چطور بگم»

گردانندگان و همکاران «چطور بگم»